Bewoners
Werken bij Atriensis
Verduurzamingsloket

‘Afsluitboete’ tijdelijk volledig voor netbeheerder

Het moeten betalen van de rekening voor het verwijderen van de gasaansluiting is al langer een doorn in het oog van de first movers in de energietransitie. Minister Wiebes belegt deze kostenpost nu tijdelijk in zijn geheel bij de netbeheerder.

Appartementencomplex met daarvoor een boom, een container en een gele auto

Kosten

De kosten voor verduurzamen zijn niet mis. Zeker wanneer je de eerste bent die in beweging komt. De kosten voor het verwijderen van de gasaansluiting vormen een extra post op de rekening. Grofweg gaat het om de volgende bedragen (kengetallen Stedin):

  • Circa € 750 voor losse eengezinswoningen
  • Circa € 500 voor eengezinswoningen die seriematig afgesloten kunnen worden
  • Circa € 170 voor losse meergezinswoningen
  • Circa € 70 voor een serie van minstens 3 meergezinswoningen

Tot op heden komen deze kosten volledig voor de rekening van de woningeigenaar. Die in sommige gevallen besluit om de gasaansluiting dan maar tijdelijk af te sluiten. Met mogelijk onveilige situaties tot gevolg. Eerder werd daarom vastgesteld dat deze kosten op termijn 50/50 verdeeld worden tussen de woningeigenaar en de netbeheerder. Nu volgt daarop een tijdelijke handreiking naar de woningeigenaren.

Handreiking

Minister Wiebes schrijft dat uitwerking van de 50/50 verdeling van de kosten tijd vraagt. En dat hij niet wil dat dit tot vertraging leidt bij woningeigenaren die willen verduurzamen. Daarom tijdelijke verrekening van de verwijderkosten in het algemene periodieke aansluittarief. Niet houdbaar voor de lange termijn, wanneer steeds meer woningeigenaren van het aardgas af gaan. De kosten van de netbeheerder komen immers uiteindelijk voor rekening van degenen die nog wel op het gasnet zijn aangesloten. De wijziging wordt meegenomen in de ‘Regeling inzake tariefstructuren en voorwaarden gas’. En gaat naar verwachting 1 maart 2021 in. Goed nieuws voor woningcorporaties die bestaande woningen aardgasloos maken!

Meer informatie?
Vraag het Dyon Noy
© Atriensis 2026

Maria Scholten

Directeur Atriensis wijken

Expertises in:
Warmtenetten
Procesbegeleiding
Bewonerscommunicatie- en participatie

Als directeur van Atriensis wijken heeft Maria Scholten zichzelf in korte tijd wegwijs gemaakt in de wereld van de warmtetransitie. Processen in de warmtetransitie kennen vele belanghouders, zijn complex en vaak zijn er in één wijk meerdere woningcorporaties actief. Maria vindt het belangrijk om woningcorporaties onderling te verbinden en te zorgen voor gezamenlijke standpunten, zodat zij samen sterk staan. Hiervoor zijn onderling vertrouwen en het gezamenlijk opbouwen en delen van kennis een belangrijke basis. Vervolgens is ook het verbinden van de woningcorporaties met de overige belanghouders zoals gemeenten, netbeheerders en warmtebedrijven essentieel. Maria draagt haar praktijkervaring, kennis en enthousiasme over de warmtetransitie met veel plezier, energie en een frisse blik over. 

Maria Scholten: ‘Het realiseren van betaalbare en comfortabele aardgasvrije woningen voor woningcorporaties en huurders is een prachtige uitdaging om aan te werken. Voldoende kennis bij de verschillende stakeholders is hiervoor een belangrijke basis. Daarom vind ik het heel belangrijk om mijn kennis in dit domein op een inspirerende manier te delen.’

Dave van der Helm

Directeur Atriensis data

Expertises in:
Energielabels
Vastgoeddata
Digitalisering

Met een achtergrond als architect zoekt Dave van der Helm, in zijn rol als directeur van Atriensis data, altijd op creatieve wijze naar oplossingen voor verschillende vraagstukken in de sociale woningbouw. Met zijn brede ervaring op het gebied van energielabels en aanverwante aspecten rondom energieprestatie begrijpt Dave de uitdagingen én kansen voor woningcorporaties op dit vlak als geen ander. Hij heeft het energielabel zien transformeren van verplichting naar versneller van innovatie en verduurzaming. Dave is een groot voorstander van samenwerking om gezamenlijk tot slimmere oplossingen te komen. Juist op het gebied van vastgoeddata waar de basis ligt voor verduurzaming. De laatste jaren richt Dave zich in het bijzonder op de digitalisering van vastgoeddata en deelt graag zijn inzichten en ervaringen op dit gebied.

‘De sociale huursector is van onschatbare waarde voor onze samenleving. Maatschappelijke impact en verduurzaming komen hier samen. Ik vind het belangrijk om mijn kennis over energielabels, vastgoeddata en digitalisering actief te delen, zodat we met elkaar tot betere en slimmere oplossingen komen. Door inzichten uit de praktijk te koppelen aan data kunnen we als sector echt versnellen – en daar graag ik graag mijn steentje aan bij.’

Arjan van Helvoort

Directeur Atriensis wonen

Expertises in:
Van concept naar praktijk
Integraliteit
Energieprestatie

Met passie voor volkshuisvesting, energieprestatie en energietransitie werkt Arjan van Helvoort al meer dan een decennium bij Atriensis aan comfortabele, kwalitatieve en betaalbare huurwoningen. Als partner van woningcorporaties, met ketenpartners, voor huurders. Met een integrale visie op duurzaamheid en oog voor alle verschillende belangen. Ambitie, praktische uitvoerbaarheid en betaalbaarheid staan voorop in zijn projecten. Resultaatgericht en pragmatisch. De expertise van Arjan ligt in het verbinden van technische kennis met strategische inzichten, waardoor complexe projecten soepel en succesvol worden uitgevoerd.

Arjan van Helvoort: ‘De opgave is immens en wordt steeds complexer. De uitdaging is vraagstukken en oplossingen eenvoudig te houden. Werken aan en vanuit een gezamenlijk belang en doel. Het welzijn van de huurder voorop. Atriensis helpt opdrachtgevers in het maken van de juiste afwegingen en verbindt ze met partijen uit ons netwerk als dat nodig is. Hierin deel ik graag mijn kennis en expertise. Samen kunnen we de energietransitie versnellen en een duurzame toekomst creëren.'

Hella Maessen

Directeur Atriensis wonen

Expertises in:
Energieprestatie
Integraliteit
Van concept naar praktijk

Al bijna dertig jaar werkt Hella Maessen met passie aan duurzaam en gezond wonen binnen de sociale huursector. Door haar grote betrokkenheid en haar actuele kennis van ontwikkelingen in de sector helpt zij corporaties om goed voorbereid te zijn op de warmtetransitie en andere verduurzamingsopgaven. De warmtetransitie is een enorme uitdaging voor corporaties. Die uitdaging aangaan vraagt om kennis bij corporaties en alle ketenpartners. Met haar kritische blik, heldere uitleg en enthousiasme draagt Hella haar kennis graag over.

Hella Maessen: ‘In Nederland hebben we een mooie sociale huursector. Daar moeten we trots en zuinig op zijn. Ik werk daar graag aan mee. Door actuele kennis te delen en duidelijk over te brengen, kunnen we echte stappen zetten in de verduurzaming. Samen zorgen we dat ook in de toekomst iedereen betaalbaar en goed kan wonen.’

Dyon noy

Senior adviseur duurzaamheid

Expertises in:
Warmtenetten
Governance
Vernieuwend opdrachtgeverschap

Dyon Noy is al ruim veertig jaar actief binnen de sociale huursector. Als oprichter van Atriensis en met zijn jarenlange ervaring in de sector kent hij de wereld van woningcorporaties als geen ander. Zelf is hij groot voorstander van het delen van kennis om daar samen van te leren. De laatste jaren houdt Dyon zich vooral bezig met advisering over het aardgasvrij maken van hele wijken en buurten. De kennis en praktijkervaringen die hij hierbij heeft opgedaan, brengt hij graag met passie en enthousiasme over.

Dyon Noy: ‘Werken in de sociale huursector is en blijft het mooiste wat er is. Comfortabele en betaalbare woningen realiseren voor huurders. Echter, lopen woningcorporaties en ketenpartners tegen ontzettend veel uitdagingen aan. Vanuit Atriensis delen wij graag onze kennis en expertise om die uitdagingen aan te gaan en te werken aan oplossingen.’

Ik wil graag meer informatie over:*
Ik wil graag meer informatie over:*
Ik wil graag meer informatie over:*

Programma kennisbijeenkomst

Tijdens de inspirerende en interactieve kennisbijeenkomst op donderdag 28 maart 2024 van 15.00 tot 17.00 uur staat de enorme uitdaging op financieel vlak centraal. Hierbij komen verschillende invalshoeken aan bod. Zo belicht Reynt Sluis, coördinerend specialistisch adviseur, het perspectief van de Autoriteit woningcorporaties: de toezichthouder van de sector. Diana de Koning, MT-lid bij het WSW, gaat op de uitdagingen van de sector in vanuit het perspectief van de ‘borger’ van de corporatiefinanciering. Victor Burger, partner bij sectorspecialist Finance Ideas, deelt zijn uitgesproken opvattingen over de opgaven van corporaties versus de financiële polsstok. Alle inleiders gaan afzonderlijk, met elkaar en ook met de deelnemers op een drietal vragen in:

  1. Hoe zorg je voor een duurzaam prestatiemodel voor de verduurzamingsopgave? Kosten zijn fors gestegen, veel verduurzamingsmaatregelen leiden tot extra exploitatielasten en er zijn praktisch geen mogelijkheden voor extra inkomsten

  2. Hoe zorg je voor flexibiliteit tussen de verschillende Nationale Prestatieafspraken onderling? Prognoses komen blijkens de Staat van de corporatiesector 2023 te vaak niet uit. Tegenvallers bij sommige opgaven die tot versnelling leiden bij andere opgaven

  3. Hoe zorg je voor optimale lokale samenwerking rondom de verduurzamingsopgave? Hoe kan lokale samenwerking tot meer resultaat rondom de verduurzamingsopgave leiden? De betekenis van de IBW en de lokale prestatieafspraken

Programma lunchlezing

n.t.b.

Aanmelden voor*